Olimpiady Specjalne

 

Olimpiady Specjalne opierają się na przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą – dzięki właściwej zachęcie – uczyć się i cieszyć z uczestnictwa w sportach indywidualnych  oraz zespołowych.

Zasady rozgrywek olimpijskich są uregulowane specjalnymi przepisami Olimpiad Specjalnych zarówno dla sportów letnich, jak i zimowych. Zawody Olimpiad Specjalnych odbywają się jako oddzielne imprezy i nie są powiązane z ruchem paraolimpijskim. Letnie i Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Świata odbywają się co cztery lata. Są to także imprezy w Europie, na poziomie krajowym, regionalnym oraz lokalnym.

Ruch olimpiad Specjalnych rozpoczął się w USA i Kanadzie w latach sześćdziesiątych XX wieku. Prekursorem idei była Eunice Kennedy Shriver – siostra prezydenta Johna Kennedy'ego. Starała się stworzyć organizację międzynarodowego sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pierwsze Międzynarodowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych zorganizowano latem w Chicago w 1968 roku, a pierwsza Olimpiada Zimowa  odbyła się w 1977 roku, w Kolorado. Idea Olimpiad Specjalnych dotarła do Polski w połowie lat osiemdziesiątych i została przyjęta z entuzjazmem przez tych, którzy pracują z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Ruch szybko zyskał wsparcie lokalnych władz oświatowych i sportowych, polityków, biznesmenów  i artystów.

Sekcja Olimpijska przy Szkole Specjalnej w Tarnobrzegu powstała w maju 2004 roku, a od września 2004 roku nasi zawodnicy zaczęli startować w regionalnych turniejach. W 2010 roku uczeń naszej szkoły – Paweł Saja wziął udział w Europejskich Letnich Igrzyskach  Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Warszawie. Paweł rywalizował w trójboju siłowym i zdobył dwa srebrne medale i jeden brązowy. W 2011 uczeń otrzymał nagrodę Marszałka Śląska dla najlepszego sportowca niepełnosprawnego na Podkarpaciu.

Robert  Jungiewicz

 

 
(C) 2007 - 2019 Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl | Polityka cookies