Od 21.09.2012 do 28.09.2012 r.  nauczyciele naszej szkoły  Pani Renata Sawa, Pani Renata Litwińska i Pan Paweł Gospoś byli gośćmi szkoły Oathall Community College w Haywards Heath w Wielkiej Brytanii.

Zaledwie czterdzieści kilometrów od Londynu, malownicze krajobrazy angielskiej wsi urzekły nas swym klimatem, roślinnością i sympatią ludzi. Szkoła, w której gościliśmy składa się z kompleksu budynków, różnego przeznaczenia od nauk ścisłych, artystycznych, sportowych po prawdziwe gospodarstwo rolno-hodowlane.

Uczniowie  w bordowych mundurkach z emblematem szkoły chętnie zapoznali nas ze swoja placówką, swoimi osiągnięciami, pomysłami artystycznymi. Od projektowania ubrań i technologię poznania świata wersji 3D, po życie w zgodzie z naturą i harmonii z przyrodą w duchu zasad ekologii.

Uczestnicy projektu Comenius z Hiszpanii, Turcji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski i Guadelupy, zapoznali się m.in. z prezentacją multimedialną magazynów podsumowujących roczną pracę programu, ustalono plan pracy zespołu na nadchodzący rok, zatwierdzono do realizacji 2 artykuły do  opracowania w poszczególnych zespołach: „Turystyka i środowisko w połączeniu z przemysłem” oraz „Aktywny sport”.

Nauczyciele z poszczególnych krajów mieli okazję zapoznać się z rozwiązaniami turystyki i aktywnego wypoczynku w Brighton, miejscowości nadmorskiej wykorzystującej do turystyki atrakcje sportowe, możliwościami zagospodarowania historycznych budowli do poszerzania bazy hotelarskiej w małych miejscowościach oraz  Londynie i wykorzystaniem promocji i reklamy  jaką posługuje się Pałac Królowej Brytyjskiej do upowszechniania wiedzy historycznej wśród najmłodszych obywateli.

Wzięliśmy udział w przedstawieniu muzycznym „ We Will Rock You” w DominionTheatre. Muzyka rockowa w połączeniu z nowoczesną technologią multimedialną, oddziaływała niesłychanie pozytywnie na młodzież z całego świata, obecną na spektaklu. Pozyskanie młodego widza we współczesnym świecie komputerów jest niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla kultury i sztuki. Twórcom musicalu to się  udało!

Jako goście szkoły OathallCommunity College, mieliśmy okazję uczestniczyć w dniach otwartych szkoły:

-  Program Comenius miał swoje stanowisko, gdzie prezentowano foldery, materiały promujące turystykę  w poszczególnych krajach

-  Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu przedstawił na swoim stanowisku, prezentację multimedialną o naszej szkole, foldery reklamowe  oraz prawdziwe wyroby z siarki tarnobrzeskiej, promującej nasz region Polski

-  prezentowano dokonania artystyczne uczniów, prace i zeszyty osiągnięć uczniów angielskich

-  odbyło się spotkanie uczestników projektu z Dyrektorem Szkoły i władzami miasta Haywards Heath, nauczycielami i rodzicami

-  omawiano zasady tworzenia planów szkolnych oraz organizacji pracy nauczycieli.

 

Wymiana doświadczeń między uczestnikami mobilności w ramach programu Comenius poszerzyła naszą wiedzę z zakresu planowania działań wspierających kulturę i sztukę oraz wzbogaciła o nowe doświadczenia w tworzeniu biur informacyjno- turystycznych propagujących nasz region.

Renata Litwińska

 
(C) 2007 - 2018 Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl | Polityka cookies