autorzy: Klasa IIIa  SPDP


„Nie  święci  garnki  lepią”... – warsztaty   ceramiczne

Skansen  -  Kolbuszowa 24 kwietnia 2012r

 

24 kwietnia 2012r byliśmy na  wycieczce w Kolbuszowej. Zwiedzaliśmy Skansen – Muzeum Kultury Ludowej. Pani przewodnik  serdecznie nas powitała i zaprosiła na warsztaty garncarskie. Najpierw zobaczyliśmy pracownię garncarską i urządzenie na którym można lepić garnki z gliny. Każdy z nas samodzielnie mógł usiąść przy kole garncarskim i ulepić z gliny: garnek, dzbanuszek lub podstawkę. To była bardzo fajna i przyjemna zabawa „gliną i błotem”. Mieliśmy bardzo uciapane ręce i było nam bardzo wesoło. Nasze prace były przepiękne. Okazało się, że każdy z nas może być garncarzem, bo przecież „nie święci garnki lepią…

Potem  zwiedzaliśmy stare domy, chaty, chałupy – a w nich bardzo ciekawe, zabytkowe urządzenia i przedmioty. W Skansenie spotkaliśmy też zwierzęta – gęsi  i  kaczki, próbowaliśmy nawet  rozmawiać w ich języku i karmiliśmy je. To było bardzo wesołe spotkanie. Wychodząc ze Skansenu kupiliśmy pamiątki, np. ćwierkające  ptaszki, kurki lub koguciki.

Skansen to ciekawe miejsce, warto tam pojechać i polecamy je tym, którzy jeszcze go  nie  widzieli. Stare domy pokryte strzechą, stary młyn, kapliczki, wiatraki i jezioro przeniosły nas w historyczne czasy. Mogliśmy zapoznać się z rzemiosłem garncarskim i popróbować swoich sił rzeźbienia w glinie.

Zorganizowanie wycieczki, zebranie wiadomości o tym miejscu, poszerzyło naszą wiedzę turystyczną i pozwoli nam na promowanie Muzeum Kultury Ludowej jako ciekawostki kulturalno – historycznej naszego regionu.

A my  mamy nadzieję, że kiedyś pojedziemy tam jeszcze raz!

więcej zdjęć w galerii zdjęć
(C) 2007 - 2021 Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl | Polityka cookies