Wizyta w  Fabryce Porcelany w Ćmielowie

Promując region południowo – wschodniej Polski w ramach programu Comenius uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu odwiedzili jedną z najstarszych polskich fabryk porcelany w Ćmielowie. Jej produkty eksportowane są na cały świat i do prawie wszystkich dworów królewskich. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Światowy sukces przyniosły manufakturze projekty figurek w stylu Moora i Picassa, zaprojektowane w latach 50 i 60 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Kontynuując wieloletnie tradycje Fabryka Porcelany w Ćmielowie zajmuje się głównie produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych tj. np. kolekcja prof. Tarnowskiego oraz ekskluzywnych serwisów kawowych, herbacianych i obiadowych. Wszystkie wyroby produkowane są ręcznie z najwyższej jakości porcelany a następnie ręcznie dekorowane. Najnowszą propozycją fabryki jest porcelanowa biżuteria – Ćmielów Exclusive.

Nasi uczniowie zapoznali się z procesem produkcji porcelany. Byli świadkami, jak sypki„ piasek, kreda i koalin stają się masą porcelanową, a ona przeobraża się w porcelanowe cuda: figurki, filiżanki, kubki itp. Uczniowie mieli niepowtarzalną możliwość wejścia do 22-metrowego, starego pieca, który służył do wypału porcelany. Kolejnym punktem przygody z porcelaną było skorzystanie z Warsztatów Porcelany, w ramach którego uczniowie wykonali porcelanową różę. Następną atrakcją ćmielowskiej manufaktury było przybliżenie historii porcelany poprzez zgromadzone eksponaty – od fajansów Małachowskiego aż po nowe projekty.

Wycieczka do fabryki Porcelany w Ćmielowie  przybliżyła uczniom technologię produkcji porcelany znanej na całym świecie. Wzornictwo, kolorystyka a także zainteresowanie artystów polskich, technikami zdobniczymi, stosowanymi przez projektantów w Ćmielowie, wywarło na nas ogromne wrażenie.

 

Renata Sawa

 

 

(C) 2007 - 2021 Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl | Polityka cookies