Jezioro Tarnobrzeskie

Tarnobrzeg założony w 1593 roku przez rodzinę Tarnowskich był początkowo ośrodkiem handlu i rzemiosła. Znany jako centrum kultu maryjnego. Zniszczony w czasie najazdu szwedzkiego – podupadł i rozwinął się dopiero po II wojnie światowej. Wtedy to stał się centrum Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego.

Polski geolog i geofizyk, Stanisław Pawłowski we wrześniu 1953 roku podczas wierceń w okolicach Mokrzyszowa odkrył złoża siarki rodzimej, należącej do grupy minerałów rzadkich. Jej nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od arabskiego słowa „sufra” = „żółty”.

Od 1957 nastąpił szybki rozwój miasta – rozbudowa przemysłu siarkowego i powstawanie nowych osiedli. Tarnobrzeg był centrum wydobywania i przetwarzania siarki, lecz zamknięto wszystkie kopalnie, kiedy stało się to ekonomicznie nieopłacalne. Najpierw została zamknięta kopalnia w Piasecznie, następnie kopalnia Machów (po 40 latach wydobywania siarki kopalnia Machów była największą odkrywkową kopalnią siarki w Europie), a na końcu, w latach dziewięćdziesiątych, kopalnia Jeziórko. Ta ostatnia była eksploatowana nieco dłużej, gdyż stosowano tam nowocześniejsze metody wydobycia siarki (metodą podziemnego wytopu).

Poprzez zalanie wyrobiska po kopalni Machów władze miasta starają się zmienić wizerunek Tarnobrzega z „przemysłowego blokowiska” na nowoczesny ośrodek turystyczny.

Tarnobrzeżanie mogą wypoczywać nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Na tę wiadomość czekało wielu mieszkańców nie tylko Tarnobrzega, ale i okolic. 10 lipca 2010 roku po raz pierwszy dla wszystkich chętnych zostało udostępnione Jezioro Tarnobrzeskie. Można tu popływać, pożeglować oraz wypożyczyć sprzęt wodny. Jezioro Tarnobrzeskie to wymarzone miejsce do wypoczynku. Powierzchnia lustra wody to 455 ha, a maksymalna głębokość 40 metrów. Dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I klasę czystości. Rekultywacja zbiornika prowadzona była od 1994 roku. Napełnianie zakończyło się w 2009 roku. Jezioro jest również bardzo popularne wśród nurków. Główne zalety to duża głębokość i czysta woda z dobrą widocznością.

Słyszy się „tu i tam”, że Jezioro jest nawiedzane przez byłego górnika – Sztygara Heńka, oddanego i lojalnego pracownika. Niektórzy przypuszczają, że nad Jezioro Tarnobrzeskie przychodzi po to, by – nurkując w nim – oddawać się pracy na nocne zmiany. Ostatnio stał się maskotką miejscowej drużyny koszykarskiej, której nazwa została zmieniona z „Siarka” na „Jezioro” Tarnobrzeg.

„Kotwica” to najstarszy klub żeglarski w Tarnobrzegu, utworzony w 1961 roku. Klub rozpoczął swoją działalność od zorganizowania pierwszego kursu żeglarskiego, który odbył się na przystani na Wiśle w Tarnobrzegu. Aby nawiązać do tradycji, grupa entuzjastów żeglarstwa postanowiła przywrócić Yacht Club „Kotwica” Tarnobrzeg. Klub organizuje szkolenia dla dzieci i młodzieży, regaty, obozy żeglarskie z punktem kulminacyjnym sezonu – Festiwalem Szantowym.

„Nowy Brzeg – Nowa Fala” to festiwal, który rozpoczął się na dobre w 2008 roku, podczas gdy Jezioro Tarnobrzeskie mogło być oglądane tylko z tarasu widokowego. Zalążkiem imprezy były Dni Morza i Wisły w 2007 roku, kiedy to odbyły się pierwsze regaty na Jeziorze i uroczyste zaślubiny z „Machowskim Morzem”. Festiwal stał się wydarzeniem, w którym uczestniczą wszystkie gminy w powiecie, dobrze znanym wśród żeglarzy i "shantymenów" w całej Polsce.

Obecnie nad Jeziorem rozpoczęła się budowa centrum żeglarskiego, z hotelem i salą konferencyjną, restauracją, miejscem na grilla, hangarem na sprzęt oraz ogrodem i tarasem.

źródło: www.tarnobrzeg.pl

Renata Antończyk

 

(C) 2007 - 2021 Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu | realizacja medox.pl | Polityka cookies