Zajęcia karate w Zespole Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu

Przygoda z karate rozpoczęła się w naszej szkole w 2008 roku i spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Każdy chciał spróbować swoich sił w dyscyplinie, która posiada swoje tajemnice i jest tylko dla wytrwałych.

Główne cele i założenia zajęć:

1.Harmonijny rozwój organizmu dziecka.

2. Kształtowanie pożądanych postaw osobowościowych

3. Wyrobienie w uczniach poczucia własnej wartości.

4. Wdrożenie do samokontroli i samooceny.

5. Uświadomienie potrzeby prowadzenia zdrowego trybu życia i dbałości o prawidłową postawę ciała.

6. Wpajanie postawy zgodnej z sentencją: „Karate nie jest sztuką agresji”,  poszanowanie innych ludzi a w szczególności słabszych oraz niepełnosprawnych.

Uczniowie poprzez udział w treningach karate kształtują swój atrakcyjny wizerunek. Ubierając kimono czują przynależność do grupy i zaspokajają potrzebę demonstracji własnej tożsamości.

Uprawianie sportu karate podnosi statut społeczny. Strój kimono i zawołania w języku japońskim (okrzyki) pozwalają odreagować tłumione emocje, uczą zdyscyplinowania, samokontroli, dając radość i satysfakcję z możliwości zaspokajania naturalnej potrzeby ruchu.

Podopieczni kształtują pojęcie autorytetu. Mistrz to ktoś, kogo powinno i chce się naśladować to ktoś, kto zauważy wszystkie dobrze wykonane techniki, skoryguje i podtrzyma na duchu, wzmocni siłę walki w czasie słabości.

Zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej, plaży i boisku sportowym. Kontakt z naturą –  wodą, piaskiem, drzewami, zróżnicowanym ukształtowaniem terenu, dodatnio wpływają na rozwój psychofizyczny uczniów, dostarczając dodatkowych bodźców do wzrostu wiary w siebie, pokonywaniu własnych słabości i trudów dnia codziennego.

Uczniowie swoje umiejętności prezentują na różnych imprezach szkolnych i pozaszkolnych dzięki czemu mogą doświadczyć poczucia własnej wartości.

Dariusz Chorzępa