Szkolne Dni  Zdrowia 2014

Tradycją naszej szkoły stało się, iż w ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie, w pierwszych dniach czerwca organizowane są Szkolne Dni  Zdrowia.

Tegoroczne imprezy promujące zdrowy styl życia rozpoczęliśmy 2 czerwca w poniedziałek, pod hasłem: „Z higieną za pan-brat”.

W godzinach przedpołudniowych uczniowie pod opieką nauczycieli uczestniczyli w „Wodnych  igraszkach” na  miejskiej pływalni.

Warsztatowe spotkanie pod hasłem  „O higienie jamy ustnej”, które poprowadziły panie M. Kapsa i M. Rębacz, przybliżyło uczniom min. techniki prawidłowego szczotkowania zębów. Podsumowany został całoroczny program, w którym uczestniczyli uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej. Tym, którzy szczególnie pilnie szorowali swoje ząbki oraz  korzystającym z zabiegów leczniczych w gabinecie stomatologicznym przy SP nr10, wręczono dyplomy i drobne upominki.

Drugi dzień Szkolnych Dni Zdrowia, 3 czerwca -  wtorek, to „Dzień zdrowej kuchni”. Rozpoczęliśmy go przedstawieniem teatralnym  pt. „Królewna Śnieżka”, przygotowanym przez uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli R. Malik, J. Uściak oraz P. Gosposia. Bajkowa inscenizacja,   higieniczno-kulinarnym przesłaniem, w sposób humorystyczny wprowadziła uczniów w tematykę „Dnia zdrowej kuchni”. W trakcie zajęć pokazowo-warsztatowych uczniowie zapoznali się z zasadami tworzenia zdrowej diety, a także zaprezentowali walory kulinarne, estetyczne i zdrowotne potraw, które przygotowali. Na stołach pojawiły się kolorowe, owocowe koktajle, orzeźwiające napoje z miętą i cytryną oraz smakowicie prezentujące się desery przekąski i wiosenne sałatki.

Dzień zdrowej kuchni uświetniła wizyta zaproszonych gości. Specjalistki ds. zdrowego żywienia Panie Katarzyna Szymczak i Małgorzata Dąbek, zaprezentowały min. zasady tworzenia zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety, która powinna zaspokajać potrzeby żywieniowe i energetyczne młodzieży szkolnej. Spotkanie  zostało zainspirowane potrzebami rodziców naszych uczniów, którzy w nim uczestniczyli. Po prelekcjach, Panie dietetyczki  odpowiadały na  nurtujące rodziców pytania z zakresu żywienia i dietetyki specjalistycznej.

Środa 4 czerwca to  „Dzień Sportu”.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia był turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej z udziałem naszych uczniów i zaproszonych gości.

Uczniowie klas młodszych, pod opieką nauczycieli, uczestniczyli w zajęciach jazdy konnej w stadninie ESTEKA w Tarnobrzegu. Po takim wysiłku świetnie smakowały przekąski z grilla. W godzinach popołudniowych uczniowie skorzystali z zaproszenia klubu sportowego „Fitneska”, gdzie  zajęcia gimnastyczne prowadzone były pod okiem doświadczonego trenera fitness.

Czwartek 5 czerwca, miały miejsce warsztatowe zajęcia w klasach, pod hasłem „Zioła w kuchni, dla zdrowia i urody” prowadzone pod opieką p. J. Wilgosz.  Głównym celem, tych niezwykle barwnie i naturalistycznie przygotowanych zajęć, było zapoznanie uczniów z dobroczynnymi walorami zdrowotnymi, kulinarnymi  i kosmetycznymi popularnych  ziół.

Przygotowała Katarzyna Stefaniak
Szkolny Koordynator ds. Promocji Zdrowia

Nasza szkoła należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W roku 2004 otrzymaliśmy Certyfikat Powiatowy. Po kolejnych  trzech latach działań w zakresie promowania tematyki zdrowotnej, w czerwcu 2008 r., z rąk Rzeszowskiego Kuratora Oświaty  otrzymaliśmy Wojewódzki Certyfikat Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Podsumowaniem naszych działań w tym zakresie były "Szkolne Dni Zdrowia" zorganizowane w dniach 02- 06 czerwca 2008 r. Nasi uczniowie, rodzice oraz zapraszani goście przez tydzień, mieli okazję bawiąc się, sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności, które są niezbędne dla  zachowania dobrej kondycji zdrowotnej.

W poniedziałek (02-06-08), w "Dniu Rodziny",uczniowie wraz z  rodzinami bawili się w ośrodku "Kama". Uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w grach i zawodach sportowych, wykazać się  w plenerze plastycznym a także zjeść kiełbaski prosto z grilla.

Wtorek (03-06-08) był dniem "Zdrowej Kuchni". Uczniowie przygotowywali potrawy ze "zdrowych", wiosennych produktów. Podczas prezentacji stoły, uginały się od kipiących witaminami sałatek, kolorowych kanapek i innych smakołyków. Degustacja była smacznym zakończeniem dnia.

W środę (04-06-08) w ramach Dnia Sportu Szkolnego nasi uczniowie oraz zaproszeni goście ze Szkoły Podstawowej Nr 10 i Warsztatów Terapii Zajęciowej, zmierzyli się w rozgrywkach sportowych.Drużyny reprezentacyjne rozegrały Turniej Piłki Nożnej. Zmaganiom piłkarzy towarzyszył gorący i zdrowy  doping kibicujących kolegów. Na zakończenie sportowcom wręczono dyplomy a po tak intensywnym wysiłku świetnie smakowały słodkie pączki.
Wszyscy uczestnicy mieli także okazję wziąć udział  w zajęciach interaktywnych z manekinem szkoleniowym, z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Podczas gdy starsi uczniowie brali udział w zawodach, dla dzieci z klas młodszych zorganizowany został wyjazd do stadniny  na zajęcia z jazdy konnej.

Czwartek (05-06-08) był dniem spędzonym kameralnie, w gronie szkolnym. Uczniowie pod opieką wychowawców, wspólnie ustalali "Dekalog Zdrowego Człowieka". Klasy przygotowały plakaty, mini scenki teatralne i zagadki dotyczące zagadnień związanych ze zdrowiem człowieka.  Zaprezentowano także modne i wygodne stroje na każdą porę roku. Dzień zakończono wystawą przygotowanych plakatów i spisaniem "Dekalogu Zdrowego Człowieka".

Na zakończenie "Szkolnych Dni Zdrowia" w piątek (06-06-08) odbyły się Prezentacje Teatralne. Uczniowie naszej szkoły a także goście ze Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10  prezentowali przygotowane przedstawienia teatralne na deskach auli w Szkole Podstawowej nr 10. Wspólną zabawę kontynuowano przy muzyce karaoke a dzień zakończył się poczęstunkiem oraz krótkim podsumowaniem Szkolnych Dni Zdrowia.